Newsletter:
Log4 na FacebookuBezpieczny MagazynLog4
REKLAMA

VECTO: Opony umożliwiające ograniczenie emisji CO2

Rozporządzenie UE w sprawie emisji obowiązuje od sierpnia 2019 r. Zegar tyka – emisja CO2 musi zostać radykalnie zredukowana do 2030 r. Aby ten cel osiągnąć w praktyce, Komisja Europejska wprowadziła narzędzie symulacyjne VECTO. Continental regularnie aktualizuje i uzupełnia szczegółowe informacje o VECTO na specjalnej stronie internetowej wszystkoovecto.pl poświęconej temu narzędziu. Producent opon premium i firma technologiczna, która w tym roku obchodzi 150-lecie swojego istnienia, przedstawia na niej rozporządzenie UE i jego znaczenie dla sektora logistyki i rynku wtórnego. Odwiedzający witrynę dowiadują się również, jak działa VECTO i jaką rolę mogą odegrać opony w obniżaniu emisji CO2.
 Infografika opony VECTO
Poznaj wyzwania i pomóż zmniejszyć emisję CO2
Poziom dwutlenku węgla emitowanego przez flotę jest bezpośrednio związany ze zużyciem paliwa i oporem toczenia opon w jej pojazdach. Opór toczenia to jeden z głównych czynników wpływających na koszty paliwa. Może stanowić nawet 30 procent całkowitych kosztów operacyjnych floty. Czym dokładnie są opory toczenia, jakie elementy o nich decydują i na jakie inne parametry opon wpływają, wyjaśnia Continental na dedykowanej stronie wszystkoovecto.pl. Ilustracyjny, łatwy do zrozumienia film przedstawia, w jaki sposób opory toczenia pomagają oszczędzać paliwo, a tym samym zmniejszać emisje.
 
Wybór opon jest kluczową zmienną dla producentów samochodów ciężarowych i operatorów flot w ich wysiłkach na rzecz osiągnięcia ambitnych celów UE w zakresie emisji. Aby im to umożliwić, Komisja Europejska nawiązała współpracę z Uniwersytetem w Grazu, której rezultatem jest narzędzie symulacyjne VECTO. VECTO może przewidywać emisje CO2 i zużycie paliwa w poszczególnych konfiguracjach ciężarówek. Za pomocą swojej strony wszystkoovecto.pl Continental przynosi odpowiedzi na kluczowe pytania, wyjaśniając, jak działa VECTO, dla jakich  pojazdów jest to odpowiednie narzędzie oraz jak opony mogą pomóc zmniejszyć zużycie paliwa i całkowite koszty operacyjne floty.
 
– Standaryzacja sposobu pomiaru emisji CO2 przez pojazdy ciężarowe o dużej ładowności za pośrednictwem VECTO powinna przynieść istotne korzyści dla flot pojazdów. Może pomóc również w obniżeniu kosztów operacyjnych i spowodować, że zarządzający flotami będą mogli łatwiej porównywać różne konfiguracje pojazdów – wyjaśnia Krzysztof Otrząsek, Fleet & Digital Solutions Manager CVT w Continental Opony Polska.
 
Wyszukiwarka opon pomaga zidentyfikować właściwe opony
Dzięki nowej wyszukiwarce opon Continental oferuje klientom wyjątkową usługę: platforma ta pomaga menedżerom flot wybrać odpowiednie opony do ich długodystansowych lub regionalnych operacji. Zanim Tire Finder zaleci odpowiednią linię opon podstawowe wymagania floty są analizowane w dwóch etapach. W pierwszym kroku narzędzie sprawdza zużycie paliwa i przebieg opon. Drugi etap uwzględnia profil codziennej pracy pojazdów: czy poruszają się głównie na autostradach, czy drogach regionalnych? Czy ciężarówka obsługuje zazwyczaj przewozy długodystansowe, czy dostawy na krótkie odległości? Wyszukiwarka informuje użytkownika o asortymencie i charakterystyce różnych opon. Następnie klient decyduje, który typ ogumienia najlepiej pasuje do jego działalności.
 
Kontekst: emisje CO2 i VECTO
Według danych UE 25% emisji CO2 z transportu drogowego w całej Europie jest generowane przez ciężkie pojazdy. Wraz z ciśnieniem w oponach, konfiguracją pojazdu i rozkładem obciążenia decydujące znaczenie dla zużycia paliwa, a tym samym poziomu emisji CO2, ma opór toczenia opon. Zgodnie z europejskim rozporządzeniem z 2019 r. określającym normy emisji CO2 dla nowych pojazdów ciężkich, ich producenci muszą je obniżyć w swoich samochodach o 15% do 2025 r., a o 30% do 2030 r. – w porównaniu do roku odniesienia od lipca 2019 r. do czerwca 2020 r., w obydwu przypadkach Rozporządzenie ma obecnie zastosowanie do pojazdów 4x2 i 6x2 o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton. Trwają dyskusje nad dalszym rozszerzeniem jego zakresu. Wszystkie informacje znajdują się na stronie o VECTO firmy Continental, wszystkoovecto.pl.

Continental Opony Polska
REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.