Newsletter:
Log4 na FacebookuBezpieczny MagazynLog4
REKLAMA

Ultralekkie rozwiązania na miarę ekologii

2018.05.23 RabenRozwój ekologicznych rozwiązań to priorytet wieloletniej współpracy pomiędzy firmą Raben Transport a jej klientem, Żywiec Zdrój S.A. Od maja 2018 roku, 10 naczep ultralekkich, dedykowanych dla producenta wody i napojów, jeździ we flocie spółki Raben Transport, w ruchu krajowym. Uroczyste przekazanie środków transportu odbyło się w trakcie spotkania w zakładzie rozlewniczym Żywiec Zdrój S.A. w Jeleśni na Żywiecczyźnie.

Ekologia w transporcie to nie tylko optymalizacja przewozów, ale także samo podejście do nich. Zwracanie uwagi na detale, które, gdyby nie miały wymiaru ekonomicznego, mogłyby być przez wielu niezauważone. „Wyznaczać trendy w branży przynoszące dodatkowe korzyści otoczeniu poprzez zrównoważony rozwój.” – taka wizja społecznej odpowiedzialności biznesu w Grupie Raben idealnie wpisuje się we współpracę spółki Raben Transport oraz firmy Żywiec Zdrój S.A. Dziesięć nowych naczep ultralekkich, które zostały specjalnie zakupione przez spółkę Raben Transport na potrzeby biznesu krajowego z producentem wody i napojów, dzięki większej ładowności (o 1,5 do 2 ton) w porównaniu do naczep standardowych (o ładowności 24 tony), pozwalają na mniejsze zużycie paliwa o 3%. Z kolei niższe zużycie paliwa oraz większa ładowność, umożliwiają zmniejszenie kosztów transportu nawet o 7% na przestrzeni całego roku.

„Współpraca pomiędzy Żywiec Zdrój i Raben Transport rozpoczęła się w 2011 roku. Aktualnie wspólnie realizujemy zarówno dostawy z fabryk do magazynów dystrybucyjnych, jak i dostawy bezpośrednie do klientów, zapewniając codziennie do 100 jednostek transportowych” – mówi Andrzej Wardzyński, Dyrektor ds. Transportu Krajowego w spółce Raben Transport – „Wspólnie zdecydowaliśmy się na wykorzystanie w tych usługach 10 naczep lekkich. Szacujemy, że w skali roku umożliwi nam to przewiezienie około 10 000 palet więcej, co wpłynie na 70 000 mniej przejechanych kilometrów w porównaniu z wykorzystaniem naczep standardowych.

Naczepy ultralekkie nie są jedynym rozwiązaniem ekologicznym, z którego partnerzy korzystają w ramach współpracy. W 2015 roku  firmy rozpoczęły pierwsze testy ciągników napędzanych gazem LNG. W 2017 roku firma Raben Transport wspólnie z Żywiec Zdrój przeprowadziła testy ciągnika siodłowego zasilanego gazem LNG, skonfigurowanego z naczepą lekką, dzięki temu uzyskały podobne oszczędności przewożonego towaru oraz jeszcze większe oszczędności w obszarze emisji CO₂ w porównaniu do ciągników tradycyjnych skonfigurowanych z naczepą lekką. Ponadto, w 2016 roku firma Raben Transport przeprowadziła pierwsze testy naczep lekkich w sektorze budowlanym, co zaowocowało kontraktem dla 4 jednostek transportowych, uzyskując jednocześnie oszczędność około 10% większej ilości przewożonego ładunku i w ślad za tym istotnie zmniejszając emisję CO₂.

2018.05.23 Raben_2
Grupa Raben jest świadoma wpływu transportu na jakość środowiska. Ekologia ma dla firmy duże znaczenie. Każdego roku są stawiane coraz bardziej ambitne cele w redukcji zużycia paliwa i emisji CO2 . Grupa inwestuje w nowoczesne środki transportów, szkoli kierowców z jazdy defensywnej. Ekologiczne rozwiązania są też powszechnie stosowane w zarządzanych magazynach oraz biurach. To wszystko wspierają dodatkowe inicjatywy min. nasadzenia drzew w ramach akcji e-faktura=wyższa kultura.

Żywiec Zdrój jest liderem na polskim rynku wody butelkowanej i największym producentem napojów bezalkoholowych[1]. Firma jest też uznawana za najbardziej odpowiedzialną publicznie wśród producentów w Polsce[2], ponieważ ze szczególną troską dba o środowisko naturalne i zachęca ludzi, by pili zdrowiej. Misja firmy widoczna jest we wszystkich obszarach działalności, od tworzenia produktu, doboru dostawców, po programy edukacyjne i ekologiczne. Troska o naturę to niezwykle ważny aspekt funkcjonowania firmy. Żywiec Zdrój realizuje go na wiele sposobów, poprzez racjonalne pozyskiwanie wody, redukcję ,,śladu węglowego", stosowanie opakowań w pełni nadających się do recyklingu, segregację odpadów w fabrykach i biurach oraz sadzenie drzew w trosce o zasoby wodne. Działania te realizowane są we współpracy z organizacjami pozarządowymi, partnerami biznesowymi i społecznościami lokalnymi.

„Żywiec Zdrój od lat jest po stronie natury i dlatego, w rozmowach z naszymi partnerami logistycznymi, podkreślamy istotność wprowadzania rozwiązań proekologicznych. Stosowanie takich rozwiązań jest dla nas bardzo istotnym kryterium przy wyborze partnerów do współpracy. Cieszę się, że Raben Transport wyszedł na przeciw naszym oczekiwaniom dedykując dla nas 10 ultralekkich naczep.” – mówi Mikołaj Rafalski, Kierownik Działu Logistyki Żywiec Zdrój S.A., - „Lekkie naczepy, poza redukcją emisji CO₂, mogą przynieść także, korzyść naszym klientom, poprzez zmniejszenie liczby okien rozładunkowych w magazynach, potrzebnych do obsłużenia dostaw, jako, że w jednej dostawie możemy dostarczyć więcej wody.”

 

Raben
Foto: Raben

 [1]10,4% na podstawie: Żywiec Zdrój za Nielsen - Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska  (jako suma rynków: Hipermarkety, Supermarkety, Dyskonty, Sklepy spożywcze - Duże, Średnie, Małe, Sieci Chemiczne, Sklepy Winno-Cukiernicze, Stacje Benzynowe i Kioski); udział  wolumenowy, w 2016 w kategorii Napoje bezalkoholowe

Żywiec Zdrój za Nielsen - Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska  (jako suma rynków: Hipermarkety, Supermarkety, Dyskonty, Sklepy spożywcze - Duże, Średnie, Małe, Sieci Chemiczne, Sklepy Winno-Cukiernicze, Stacje Benzynowe i Kioski); udział wartościowy i wolumenowy, w 2016 w kategorii Wody Butelkowanej z uwzględnieniem tzw. wód smakowych

[2] Za: MillwardBrown, Badanie reputacji producentów w Polsce, n=1500, 2015 i 2017

Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.