Newsletter:
Log4 na FacebookuBezpieczny MagazynLog4
REKLAMA

Rozwiązania dla sklepu internetowego

2018.04.17 MECALUXKombinacja różnorodnych rozwiązań zastosowanych w nowym magazynie lidera w sprzedaży online akcesoriów motocyklowych umożliwiła przedsiębiorstwu zwiększenie pojemności magazynowej oraz usprawnienie przygotowywania zamówień. Za opracowanie projektu, dostawę i uruchomienie instalacji składającej się z regałów paletowych, półkowych oraz pętli przenośników pojemnikowych ze strefą sortującą odpowiedzialny był producent systemów składowania - Mecalux.

Inwestor w trakcie wieloletniej pracy rynku skandynawskim dokonał skoku jakościowego w obszarze logistyki. Umożliwił on udoskonalenie dystrybucji wśród klientów z obszaru Europy Centralnej. W tym właśnie celu główny magazyn został przeniesiony do Polski. Wybór lokalizacji nowego centrum dystrybucyjnego nie był przypadkowy. Szczecin zapewnia firmie doskonałą komunikację zarówno z rynkiem skandynawskim, jak i resztą Europy.

Nowy magazyn zajmujący powierzchnię ponad 10 000 m² został usytuowany na terenie nowoczesnego centrum logistycznego Panattoni Park, które umożliwia przedsiębiorstwu przyszłą modyfikację oraz rozbudowę w przypadku prognozowanego rozwoju rynku, wzrostu popytu i zwiększenia wymogów lub zmiany potrzeb w obszarze logistyki.

W magazynie poza strefą składowania, przygotowywania i konsolidacji zamówień składającej się z regałów paletowych, półkowych oraz pętli przenośników, wyznaczono także kilka innych obszarów w tym strefy: przyjęcia towaru, przeładunkową, obszar wysyłki produktów wielkogabarytowych itp.

2018.04.17 MECALUX_2
Obszar regałów paletowych
Długość bloku regałów paletowych wynosi ponad 48 m, a wysokość 8 m. Składa się on z jednego regału pojedynczego i dziewięciu podwójnych. Na regałach paletowych składowane są ładunki pochodzące z doków. Wyższe poziomy zajmują jednostki rezerwowe. Do ich obsługi operatorzy używają wózków z wysuwanym masztem. Najniższe poziomy regałów przeznaczone są do kompletacji bezpośrednio z palet, ponieważ wymaga tego znaczna część zamówień.

Aby przyspieszyć operacje magazynowe i manipulację ładunkami, utworzono dodatkowy korytarz biegnący w poprzek regałów. Dla zapewnienia bezpieczeństwa poziom składowania znajdujący się bezpośrednio nad korytarzem został wyposażony w kratę.

Regały półkowe
Znajdujące się w magazynie regały półkowe mają po sześć poziomów nośnych i zajmują powierzchnię ponad 3700 m2. Tworzą 39 korytarzy roboczych o szerokości 1,2 m. Na końcach wszystkich 40 regałów znajdują się moduły przeznaczone do składowania małych produktów. Mają one po 11 poziomów mieszczących po 5 pojemników.

Wypełnienie poziomów nośnych regałów półkowych jest wykonane z blachy perforowanej, aby ułatwić przepływ wody w przypadku uruchomienia się systemu przeciwpożarowego. Na większości z nich zastosowano również pionowe metalowe separatory ułatwiające klasyfikację składowanych produktów.

W środku instalacji znajdują się ponadto dwa przecinające bloki regałów poprzeczne korytarze o szerokości 2,5 m, które usprawniają ruch operatorów w tej strefie.

Zamówienia przygotowywane są metodą grupowania, co pozwala na optymalizację liczby ruchów wykonywanych przez operatorów dzięki gromadzeniu na jednym odcinku artykułów z wielu zamówień. Zarówno w celu przygotowania zamówień, jak i uzupełnienia stanów magazynowych pracownicy posługują się wózkami kompletacyjnymi, które umożliwiają jednoczesny transport 12 pojemników o wymiarach 336 x 518 x 302,5 mm.

Przestrzeń znajdującą się między regałami a przenośnikami przeznaczono do masowej kompletacji produktów z palet składowanych na posadzce.

Główna pętla przenośników: strefa konsolidacji 
Operatorzy umieszczają pojemniki z produktami z zamówień na przenośnikach. System o długości ponad 38 m może zgromadzić 51 pojemników i transportować nawet 1000 pojemników na godzinę.

Po pokonaniu tego dystansu skompletowane zamówienia są przenoszone na wyższy poziom i dostarczane do strefy konsolidacyjnej składającej się z dwunastu stanowisk. Pracujący na nich operatorzy segregują artykuły, umieszczają w kartonach, etykietują i dołączają do nich dokumenty wysyłkowe.

Skonsolidowane i opakowane zamówienia umieszczane są na średnim poziomie pętli przenośników. Stamtąd przygotowane paczki przenoszone są do strefy segregacji, gdzie zostają pogrupowane według tras. W strefie tej znajduje się 13 ramp o długości 5m i nachyleniu wynoszącym 4%.

Na ostatnim przenośniku umieszczane są odrzuty oraz uszkodzone opakowania. Pojemniki, w których do strefy konsolidacji dotarły produkty wchodzące w skład zamówień wracają najniższym poziomem przenośników do stosiarki, która układa je w celu przygotowania do ponownego wykorzystania.

2018.04.17 MECALUX_3
Przyjęcie i klasyfikacja towaru spaletyzowanego 

Do transportu palet przychodzących z jedenastu znajdujących się w magazynie doków załadunkowych oraz wychodzących towarów o dużych gabarytach, w obiekcie zainstalowano osiem przenośników o długości 9 m i nachyleniu wynoszącym 4%. Znajdują się one przed regałami paletowymi. Na każdym stanowisku znajduje się stół roboczy przeznaczony do umieszczania jednostek pobranych z palet. Operatorzy kontrolują je tam pod względem poprawności zawartości i segregują według kryteriów zdefiniowanych przez system zarządzania magazynem.

W pobliżu strefy przyjęć znajdują się cztery przenośniki grawitacyjne o długości 12,6 m, które przeznaczone zostały do transportu produktów wielkogabarytowych. Pośrodku każdej linii umieszczono półautomatyczną maszynę do taśmowania.

Komunikacja: WMS i Galileo
Poza kontrolą przyjęć towaru, WMS zarządza również wyborem lokalizacji dla poszczególnych ładunków, przydziela zadania operatorom, kontroluje stan magazynowy oraz ruch pojemników.

Galileo steruje ruchami wszystkich automatycznych przenośników zainstalowanych w magazynie. Łączy się on z systemem zarządzania magazynem w celu zagwarantowania skutecznego transportu i podziału pojemników.

Korzyści dla Klienta:
·  Duża pojemność magazynowa przy zachowaniu różnorodności jednostek magazynowych: w obiekcie mieści się ponad 5500 palet i duża ilość różnorodnych pojemników z artykułami niewielkich rozmiarów.
·  Uproszczenie logistyki: zainstalowana pętla przenośników eliminuje część ruchów wewnątrz magazynu, przyspiesza proces przygotowania zamówień i minimalizuje liczbę błędów.
·  Różnorodność rozwiązań: magazyn wyposażony został w szeroką gamę rozwiązań, które dostosowano do składowania wszelkiego typu produktów.

 

MECALUX
Foto: MECALUX

Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.