Newsletter:
Log4 na FacebookuBezpieczny MagazynLog4
REKLAMA

Raben podsumowuje rok 2018

Raben w drodze_RabenOtwarcie trzech nowych oddziałów w Polsce i jednego w Czechach. Uruchomienie własnej, niezależnej sieci transportowej w Niemczech, przejęcie kolejnej spółki i uruchomienie nowych,  międzynarodowych połączeń, w tym m.in. do Włoch. Do tego jubileusz 15-lecia obecności na Ukrainie oraz nowy magazyn na Węgrzech. Ponadto inwestycje w tabor, rozwój kompetencji pracowników, działania na rzecz środowiska i liczne nagrody. Tak w skrócie Grupa Raben może podsumować 2018 rok.

Problemy, z jakimi boryka od lat się branża logistyczna, związane choćby z deficytem pracowników czy unijnymi regulacjami, nie ustały wraz z nadejściem 2018 roku. Jednak Grupa Raben dobrze poradziła sobie w tych niełatwych warunkach, czego dowodem są liczne inwestycje.

„Rok 2018 był z pewnością rokiem pełnym wyzwań. Trudna sytuacja na rynku pracy, braki kierowców i magazynierów oraz rosnące koszty w połączeniu z chęcią i czasem koniecznością inwestowania w nowe rozwiązania i w rozwój, powodują że kolejne lata będą okresem testów i nieustannego sprawdzianu dla operatorów logistycznych i firm transportowych.” – podsumowuje Janusz Anioł, Dyrektor Generalny Raben Logistics Polska.

Raben w Polsce
W kwietniu 2018 r. miało miejsce oficjalne otwarcie obiektu w Chlebni, dokąd przeniósł się oddział z Grodziska Mazowieckiego. Na inwestycję, którą zrealizował Panattoni Europe, złożyły się tzw. magazyn przeładunkowy o powierzchni ok. 8000 m² oraz magazyn wysokiego składu o powierzchni 34 000 m2, który może pomieścić ok. 50 000 palet. Dzięki temu obiekt codziennie jest w stanie obsłużyć ponad 4000 przesyłek oraz ok. 265 samochodów.

Niespełna pół roku później nastąpiła przeprowadzka oddziału w Czechowicach-Dziedzicach do nowej siedziby na terenie 7R Beskid Park – nowoczesnego kompleksu, w którym Raben Logistics Polska ma do dyspozycji 3440 m2 powierzchni magazynu przeładunkowego klasy A i ponad 500 m2 biur.

Oba obiekty znajdują się w niezwykle dogodnych lokalizacjach, a przy ich budowie położono szczególny nacisk na bezpieczeństwo i ekologię. Z myślą o tym zastosowano m.in. nowoczesne rozwiązania przeciwpożarowe, świetliki dachowe, oświetlenie LED czy promienniki gazowe ogrzewające pomieszczenia. W międzyczasie otwarto nową lokalizację oddziału w Opolu, który mieści się w nowo wybudowanych halach CTP. Raben użytkuje tam magazyn o powierzchni 3000 m2 wyposażony w 20 ramp załadunkowych.

„Jesteśmy zadowoleni z wyników i wzrostu, który udało nam się uzyskać w minionym roku. To, co cieszy szczególnie, to portfolio naszych lojalnych klientów i wieloletnia współpraca z wieloma z nich. Dobrym przykładem takiej współpracy jest Nivea Polska czy firma Henkel, z którymi współpracujemy już ponad 20 lat; dla tej ostatniej właśnie powstaje w Robakowie nowa hala przygotowana do obsługi towarów kosmetycznych – mówi Janusz Anioł. – W 2019 roku i kolejnych latach będziemy kontynuować naszą strategię działania polegającą na stabilności, wysokiej jakości usług i konkurencyjności opartej przede wszystkim na partnerstwie z klientami.” – dodaje.

Ciężarówka Raben_Raben
Raben w Niemczech

Po intensywnym roku 2017 na rynku niemieckim Raben bynajmniej nie zwolnił tempa. Styczeń 2018 przyniósł uruchomienie własnej, niezależnej sieci transportowej, liczącej 32 oddziały i 46 lokalizacji, zatrudniającej niemal 3 000 pracowników oraz dysponującej flotą ok. 2 000 pojazdów. Przedsięwzięcie to jest kamieniem milowym dla Raben Trans European Germany, ponieważ zapewniło firmie pozycję, w której może oferować niezależne usługi transportowe i spedycyjne dla klientów w całym kraju i na liniach międzynarodowych. Uruchomienie własnej sieci było możliwe dzięki wzrostowi organicznemu oraz przejęciom lokalnych spółek logistycznych, prowadzonym od końca 2016 r. W ramach uzupełnienia i rozwoju sieci, jesienią 2018 dołączyła do firmy spółka TGL TransportLogistik w Schüttorf, którą Grupa Raben przejęła od Grupy spółek THE GREENLINE. We wrześniu Raben Trans European Germany otworzył nową centralę spółki w Mannheim oraz rozbudował oddział w Gütersloh.

„Jestem bardzo zadowolony z naszego stałego i zrównoważonego wzrostu w Niemczech. Reakcje naszych klientów po wprowadzeniu niezależnej sieci są bardzo optymistyczne, ponieważ optymalnie osiągamy cele ekonomiczne naszych klientów i wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom. Co mnie osobiście dodatkowo cieszy to fakt, że obserwujemy rosnące poczucie dumy z marki pracodawcy wśród naszych pracowników, w minionym roku wskaźnik zaangażowania w Niemczech wzrósł aż o 22%.” – mówi Ewald Raben, CEO Grupy Raben. – „Obecnie prowadzimy kolejne inwestycje, które uzupełnią naszą sieć o nowoczesne centra logistyczne, niebawem oddamy nowy oddział w Fahrbinde. Planujemy także rozbudowę połaczeń międzynarodowych w ramach Grupy, ale więcej na ten temat będę mógł powiedzieć dopiero na czerwcowych targach w Monachium.“

Ostatni kwartał minionego roku to uruchomienie codziennych, stałych połączeń na linii Niemcy – Włochy, które mają wspierać dotychczasowych klientów z tych krajów w wymianie towarów. Zagłębie Ruhry, Stuttgart i Norymberga zostały skomunikowane z Mediolanem w Lombardii i Weroną w Wenecji Euganejskiej, zapewniając realizację przesyłek między kluczowymi regionami w dwa dni robocze.

Raben w Europie
2018 rok upłynął bardzo dynamicznie również na pozostałych, europejskich rynkach Raben. W kwietniu spółka Raben Logistics Czech oficjalnie otworzyła nową siedzibę główną w miejscowości Nupaky niedaleko Pragi. Nowe centrum logistyczne o powierzchni ponad 27 000 m2, znajdujące się na terenie strategicznie położonego CTPark Prague East, jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tej branży w Czechach i na Słowacji. Składają się na nie hale magazynowe o łącznej powierzchni przekraczającej 20 000 m2, niezależny magazyn tranzytowy o powierzchni ponad 5000 m2 oraz biura o powierzchni 650 m2. Nowa kwatera główna Raben Czechy wyróżnia się nie tylko nowoczesnymi rozwiązaniami i wysokimi standardami bezpieczeństwa, ale także wyjątkowym, zielonym i ekologicznym otoczeniem.

Uroczyste otwarcie w Nupaky zbiegło się w czasie z obchodami 10. rocznicy działalności firmy na rynku czeskim i słowackim. Tymczasem na Ukrainie świętowano już 15-lecie obecności Rabena w tym kraju. Raben Ukraine, który rozpoczął działalność w 2003 r., obecnie zatrudnia około 500 pracowników w 6 oddziałach regionalnych. Jego flota liczy około 600 samochodów ciężarowych, a powierzchnia magazynowa to 65 000 m2. Z kolei latem na Węgrzech, na terenie Dunaharaszti wybudowano magazyn o powierzchni 1200 m2 do przechowywania materiałów łatwopalnych, w wyniku współpracy z nowym klientem Raben Węgry.

Bardzo intensywnie rozwija się także biznes Raben w Rumunii oraz na Litwie, Łotwie i Estonii; firma inwestuje także mocno w nowe połączenia do Włoch, gdzie od 2017 r. jest 20% udziałowcem Sittam.

Nagrody
Miniony rok przyniósł Grupie Raben prawdziwy deszcz nagród – i to nie tylko w Polsce. Przede wszystkim Ewald Raben, CEO Grupy Raben, został uhonorowany nagrodą LEO 2018 w kategorii „Przedsiębiorca Roku”, przyznaną przez Deutsche Verkehrs-Zeitung. Działalność operacyjną Raben Logistics Polska nagrodzono Kodem Innowacyjności w kategorii TSL, przyznawanym przez firmę GS1 Polska, tytułem Lidera Logistyki w kategorii „Najbardziej konkurencyjna firma” w badaniu Operator Logistyczny Roku, a Grupę Raben – godłem Konsumencki Lider Jakości 2018. W rankingu firm z branży TSL, opracowanym i wydanym przez „Dziennik Gazetę Prawną”, Grupa zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej oraz w kategorii „Usługi logistyczne”, zaś Fresh Logistics Polska otrzymał wyróżnienie w ramach kategorii „Transport drogowy”. Z kolei centrum logistyczne Raben na CTPark Prague East okazało się najlepsze w kraju - zdobyło nagrodę Best Warehouse Development w CIJ Awards w Czechach 2018.

Działania w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu także spotkały się z uznaniem. W ubiegłorocznej edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm Grupa Raben uplasowała się na drugiej pozycji w zestawieniu branżowym „Usługi, handel i transport” oraz szóstej w klasyfikacji generalnej. Trzeci rok z rzędu mogła się cieszyć ze Złotego Listka CSR, przyznawanego przez tygodnik „Polityka”; ponadto redakcja „Monitora Biznesu”, dodatku do „Rzeczpospolitej”, uznała firmę za Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2018. Na uwagę zasługuje także tytuł SUPER ETYCZNEJ FIRMY, przyznany przez dziennik „Puls Biznesu” i PwC, który docenia kulturę organizacyjną Grupy Raben oraz dbałość o zachowanie etycznych relacji w całym łańcuchu wartości. Wreszcie warto wspomnieć, że Raben znalazł się wśród 15 Najlepszych Pracodawców w Polsce w zestawieniu przygotowanym przez „Gazetę Finansową”. Do takiego postrzegania firmy przyczyniają się z pewnością rozmaite inicjatywy na rzecz pracowników – podnoszące ich kompetencje zawodowe, będące przejawem troski o zdrowie, dobre samopoczucie i bezpieczeństwo. Należy do nich min. udostępniona latem 2018 r. platforma edukacyjna „Nie bądź dziki!”, poświęcona bezpieczeństwu drogowemu (www.niebadzdziki.pl).

Innowacje
Innowacyjne myślenie i działanie jest w branży logistycznej niezbędne, by móc sprostać wymaganiom klientów. Już w 2017 r. w Grupie Raben utworzono dział ds. badań i rozwoju, który zajmuje się zarówno optymalizacją już funkcjonujących procesów, jak i tworzeniem zupełnie nowych modeli działania. Transport i logistyka niemal całkowicie „bez papieru”, zastosowanie mechanizmów early warning do przewidywania ewentualnych przesunięć w terminach dostawy, wykorzystanie zaawansowanych algorytmów przetwarzania obrazów do mierzenia wielkości przesyłki na wejściu do magazynu. Genius Lab prowadzi badania nad rozwiązaniami IoT oraz RPA (Robotic Process Automation), które mają ogromny potencjał do przekształcenia wielu procesów zachodzących w firmach logistycznych. Efektem pracy działu jest też uruchomiona w styczniu br. funkcjonalność ETA (Estimated Time of Arrival), czyli zaawansowane narzędzie pozwalające śledzić przesyłkę w czasie rzeczywistym (www.etafairway.com).

Pod koniec 2018 r. Grupa Raben podzieliła się swoją wizją przyszłości branży TSL, prezentując film „Raben – future of logistics”; można go zobaczyć na stronie www Grupy Raben.

 

Raben
Foto: Raben

Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.