Newsletter:
Log4 na FacebookuBezpieczny MagazynLog4
REKLAMA

PEKAES współpracuje z GOPET Poland

31 lipca 2018

2018.07.31 PEKAES _Gopet Block TrainGOPET Poland ogłosił uruchomienie nowego pociągu blokowego łączącego dwa największe rynki Europy Środkowo-Wschodniej: Polskę i Rumunię. Warto podkreślić, że jest to pierwsze kolejowe połączenie intermodalne między tymi dwoma krajami.

GOPET ma doświadczenie w zarządzaniu usługami intermodalnymi, od 2014 r posiada już pociąg blokowy łączący Rumunię z Bułgarią, a także oferuje kilka regularnych połączeń między Rumunią i Węgrami
a Niemcami i Belgią.

Zespół GOPET Intermodal stanął przed wieloma wyzwaniami związanymi z wdrażaniem nowego pociągu blokowego. Największym wyzwaniem był brak infrastruktury kolejowej przez Tatry, co pozwoliłoby na skrócenie trasy przejazdu. Obecna trasa obejmuje około 1000 km, a pociąg przekracza cztery granice w zaledwie 36 godzin (czas tranzytu między terminalami). Trzy z czterech granic (Węgry - Czechy - Słowacja - Polska) znajdują się w strefie Schengen, co ogranicza formalności kontrolne jedynie do granicy rumuńsko-węgierskiej.

2018.07.31 PEKAES _Kameliya VasilevaWybór terminalu był ważnym punktem w "optymalizacji" całkowitego czasu tranzytu oraz końcowych operacji przewozowych. W Polsce GOPET zdecydował o wyborze terminalu SPEDCONT, spółki będącej  częścią Grupy PEKAES, ze względu na bliskość łódzkiego biura oraz lokalizację w centrum Polski, co pozwala sprawnie i płynnie obsługiwać odbiory i dostawy od klientów z całej Polski. Terminal w Oradea został wybrany z uwagi na mniejsze obłożenie komunikacyjno-transportowe.

„Po części motywacja do opracowania nowego pociągu blokowego pochodzi od naszych klientów, którzy potrzebowali dodatkowych rozwiązań transportowych. Istnieją również znaczące korzyści ze względu na strategiczną pozycję obu krajów: pociąg możemy połączyć z istniejącymi już liniami, jeżdżącymi do Skandynawii. Możemy również zaproponować połączenia na Bałkany, z wykorzystaniem naszego innego pociągu blokowego do Starej Zagory w Bułgarii. Dalsze połączenie drogowe z wykorzystaniem własnej floty ułatwia dotarcie do Sofii lub Grecji. Rynek oferuje nam mnogość opcji, a wszystko to sprawia, że jesteśmy przekonani o szybkim wzroście częstotliwości kursowania pociągu, a także osiągnięciu maksymalnego składu 40 jednostek kontenerowych na pociąg "- mówi Kameliya Vasileva, dyrektor handlowy GOPET Poland.

2018.07.31 PEKAES _Maciej BachmanPierwsze testy pociągu rozpoczęły się 11 lipca 2018 r. i przebiegły bezproblemowo dzięki profesjonalizmowi zaangażowanych partnerów operacyjnych. Obecna konfiguracja zakłada cotygodniowy wyjazd około 30 jednostek w jednym kierunku z wykorzystaniem kontenerów 45’ HC  (33 miejsca paletowe o standardowym wymiarze 800x1200mm). Obecnie wyjazdy są ustalone w każdą środę z terminalu w Oradea, a także w każdy piątek z terminalu SPEDCONT w Łodzi. Ambicją GOPET jest szybkie zwiększenie częstotliwości wyjazdów do 2 pociągów tygodniowo i do 40 jednostek na pociąg.

Grupa PEKAES stale inwestuje w rozwój swojej kolejowej sieci drobnicowej w Europie. Dzięki tej współpracy zyskaliśmy nowe możliwości operacyjne na dużą skalę. Obecnie z terminala SPEDCONT, raz w tygodniu kursują pociągi na trasie Oradea – Łódź. Z naszej perspektywy jest to kolejne połączenie dzięki któremu możemy dystrybuować kontenery w różne części Europy. Co istotne, jest to połączenie regularne.” – stwierdza Maciej Bachman, Prezes Grupy PEKAES.

Transport intermodalny ma kilka bardzo ważnych zalet:
- Przewidywalność (dobrze określone rozkłady jazdy, zakazy lub ograniczenia ogłaszane przez operatorów w odpowiednim czasie);
- Regularność (pociągi kursują w sposób ciągły, w tym weekendy);
- Bezpieczeństwo (ciągłe śledzenie jednostek);
- Stabilność kosztów (w przypadku znacznych ilości towarów);
- Przyjazny środowisku  − niski wpływ transportu na emisji CO2.

 

PEKAES 
Foto: PEKAES

 

REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.