Newsletter:
Log4 na FacebookuBezpieczny MagazynLog4
REKLAMA

Największe zainteresowanie lekkimi ładunkami

26 czerwca 2019
W 2018 roku Polacy w transporcie krajowym przewozili najczęściej lekkie ładunki o wadze do 2 ton. Głównymi kierunkami importu i eksportu były dla Polski Niemcy i Wielka Brytania – wynika z analizy rynku transportowego przeprowadzonej przez serwis Oferteo.pl.
 Rynek transportowy w Polsce_
Trzy czwarte zapytań dotyczy transportu krajowego
 
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług z ich dostawcami, aż trzy czwarte wszystkich osób zlecających transport w 2018 roku było zainteresowanych przewozami krajowymi. 13% zapytań dotyczyło eksportu towarów z Polski, a 10% – importu z innych krajów Europy. Niewielki odsetek zleceń (2%) dotyczył transportu z załadunkiem i rozładunkiem poza granicami Polski.
Poszukiwany rodzaj transportu
Niemcy i Wielka Brytania nadal najpopularniejsze
W porównaniu do ubiegłych lat nie zmieniły się główne kierunki importu i eksportu towarów. Na pierwszym miejscu w obu kategoriach znalazły się Niemcy, do których towary eksportowało 38%, a z których importowało je 36% badanych. Z Wielkiej Brytanii sprowadzało produkty 19% ankietowanych, a wysyłało je tam 20%.
Na kolejnych miejscach w kategorii importu znalazły się: Holandia (7%), Włochy (7%) i Francja (6%).
Natomiast dla eksportu: Francja (8%), Holandia (5%) oraz Włochy i Czechy (po 4%).
 
Najmniej popularnymi kierunkami eksportu (2%) są Dania, Norwegia, Szwajcaria, Ukraina oraz Irlandia, która była również na ostatnim miejscu w zestawieniu dotyczącym importu.
 
Przewozimy stosunkowo lekkie ładunki
 Ciężar przewożonego ładunku
W ubiegłym roku badani przez Oferteo.pl najczęściej poszukiwali transportu dla ładunków o wadze do 2 ton. Takie zapytania stanowiły 51% wszystkich złożonych w serwisie. Na drugim miejscu, z popularnością na poziomie 24%, znalazły się najcięższe ładunki, których waga przekracza 20 ton.
 
 
Czym przewożono ładunki?
 Rodzaj nadwozia
Pojazdami najczęściej wybieranymi do transportu były samochody typu plandeka / firanka / mega. Ich popularność wzrosła aż o 18% w stosunku do roku poprzedniego i wyniosła 46%. Na drugim miejscu plasuje się bus transportowy z wynikiem 30% oraz meblowóz wybierany w 10% przypadków.
 
Na rynku działa wiele firm transportowych, przez co konkurencja w branży jest wyjątkowo duża. To oczywiście korzystne dla nas jako klientów i z pewnością warte wykorzystania. – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. Szukając odpowiedniego przewoźnika, dobrze jest zapoznać się z ofertami przynajmniej kilku z nich. Istotnymi czynnikami przy dokonywaniu wyboru powinny być: cena, stan floty, doświadczenie kierowców, opinie oraz dostępne terminy.
 
Metodologia badań
Przedstawione dane pochodzą z analizy prawie 18 000 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2018 roku przez podmioty poszukujące usług transportowych.
REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.