Newsletter:
Log4 na FacebookuBezpieczny MagazynLog4
REKLAMA

Maksymalna wydajność i dokładność kompletacji

Przedsiębiorstwo Slawex zostało założone w 1990 roku i działa obecnie pod nazwą „Przedsiębiorstwo Dystrybucji Farmaceutycznej Slawex”. Siedziba firmy znajduje się w Lublinie, jednym z największych miast w Polsce. Przedsiębiorstwo posiada również oddziały w Białymstoku, Nowym Sączu, Klaudynie k. Warszawy, Katowicach oraz Sierosławiu k. Poznania. Jego baza klientów składa się głównie z aptek i szpitali, ale obejmuje również sklepy ze zdrową żywnością. Slawex magazynuje i dystrybuuje około 16.000 różnych produktów w tym leki sprzedawane bez recepty oraz leki sprzedawane na receptę, które mogą zostać dostarczone jeszcze tego samego dnia. Procesy zarządzania jakością firmy, które zostały wdrożone zgodnie z wytycznymi „Dobrych praktyk dystrybucji”, gwarantują, że produkty zawsze dotrą do odbiorcy w idealnym stanie.
 Kompletacja i rejestrowanie
Zautomatyzowana kompletacja i rejestrowanie
Zerowa tolerancja dla błędów, tak pożądana w branży farmaceutycznej, jest uzupełniona surowymi wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa, maksymalną przejrzystością i pełną identyfikowalnością. W tym kontekście przepisy ustawowe (dyrektywa dotycząca zapobiegania fałszowaniu leków FMD) mogą stawiać istotne wyzwania dla logistyki opieki zdrowotnej, ale jednocześnie są ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów. Polskie przedsiębiorstwo dystrybucji farmaceutycznej Slawex dostosowało się do tych zmian regulacyjnych, budując obiekty do przechowywania i kompletacji na terenie zakładu w Klaudynie, jak również reorganizując proces kompletacji i dokumentowania, który był wcześniej przeprowadzany w całości w sposób ręczny.
 Zautomatyzowany system kompletacji A-Frame
Nowo wybudowana trzykondygnacyjna instalacja logistyczna zajmuje obszar około 1700 m² i obejmuje statyczne i dynamiczne regały przepływowe. Teraz pracownicy kompletują zamówienia z regałów przy pomocy przenośnych terminali RFID. Jednakże, średnio 25% linii zamówień jest kompletowanych przy pomocy w pełni zautomatyzowanego systemu kompletacji A-Frame. Przy wsparciu maszyny skanującej Product Identification firmy SSI SCHÄFER która połączona jest bezpośrednio z systemem, wdrożono rozwiązanie systemowe dotyczące kompletacji poszczególnych produktów i rejestrowania, które jest zgodne z wytycznymi dotyczącymi śledzenia i monitorowania produktów farmaceutycznych. Ulepszone zostały również parametry techniczne: Od momentu wdrożenia realizowanych jest dziennie około 2.000 zamówień obejmujących średnio 30.000 sztuk produktów.
 
Zautomatyzowane systemy kompletacji zwiększają wydajność
Dwanaście modułów A-Frame tworzy układ z 864 kanałami. Zapewnia to duże zagęszczenie produktów, a zwolniona w ten sposób przestrzeń może być w pełni wykorzystana. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest oddzielenie procesu uzupełniania od samej kompletacji. Urządzenia A-Frame są zapełniane poza godzinami szczytu, a w pełni zautomatyzowana kompletacja odbywa się w godzinach szczytu. Umożliwione w ten sposób wydajne rozmieszczenie personelu znacznie zwiększa produktywność.
 
Zagwarantowane pełne śledzenie i monitorowanie
Po tym, jak produkty zostaną umieszczone na przenośniku taśmowym A-Frame, każdy produkt jest zeskanowany ze wszystkich sześciu stron przez wysokoczułe kamery. Wszelkie błędy odczytu są oznaczane, a pojemniki z takimi produktami są automatycznie przekierowywane do jednostki kontrolnej. 
Maszyna skanująca Product Identification firmy SSI SCHÄFER
W zależności od struktury zamówienia system może sczytać aż do 10.000 produktów w ciągu godziny, jednocześnie identyfikując i dokumentując numery seryjne, numery partii i daty ważności. „Oznacza to, że maszyna skanująca Product Identification jest o wiele szybsza niż konwencjonalne metody ręczne”, podkreśla Herbert Schorrer, Dyrektor Działu Technologii i Rozwiązań, Healtcare & Cosmetics w SSI SCHÄFER. Urządzenie Product Identification  robi wrażenie również pod względem bezpieczeństwa: „Możliwa jest pełna weryfikacja oraz spełnianie wymogów UE związanych z udokumentowanym, płynnym śledzeniem i monitorowaniem.”
 
Projekt systemu zachęca do dalszego rozwoju
Poza urządzeniami A-Frame oraz maszyną skanującą Product Identification, gotowy do użytku projekt, obejmuje również systemy regałowe, pojemniki oraz dostarczenie i instalację systemu przekazywania pojemników w celu płynnego połączenia różnych obszarów magazynu. Wspólnie opracowany projekt został uzupełniony o technikę radiową (RF Picking), urządzenia rozładunkowe, maszyny zamykające i umieszczające etykiety adresowe oraz maszyny do taśmowania. Autorskie oprogramowanie SSI SCHÄFER WAMAS® dotyczące logistyki kontroluje cały system i łączy ze sobą wszystkie komponenty, biorąc pod uwagę numery seryjne i partii, jak również daty ważności.
 System kompletacji
Grzegorz Matuszewski, Dyrektor Operacyjny w Slawex, wyjaśnił, dlaczego firma zdecydowała się na współpracę z partnerem biznesowym w kwestii opracowywania i wdrażania projektu: „Połączenie maksymalnej wydajności oraz dokładności kompletacji zamówień o zerowej tolerancji dla błędów ze zautomatyzowaną cyfryzacją wszystkich wymaganych danych było najbardziej przekonywującym argumentem podczas podejmowania decyzji.” Dodał: „Dla nas ten innowacyjny system jest ważnym krokiem w kierunku dostosowania naszych procesów do Przemysłu 4.0 oraz dalszego rozwoju naszej firmy.”
 
Doskonała logistyka farmaceutyczna
Nowy magazyn dla przedsiębiorstwa dystrybucji farmaceutycznej powstał w zaledwie sześć miesięcy. Budowa została zlecona pod koniec 2017 roku, a już w pierwszej połowie 2018 roku wdrażanie maszyny skanującej Product Identification firmy SSI SCHÄFER było w drugiej fazie. „Współpracowaliśmy z firmą Slawex, aby opracować projekt, który będzie można pomyślnie wdrożyć”, powiedział Herbert Schorrer.
 
„Wprowadzone rozwiązanie wyznacza nowe standardy na krajowym rynku”, podsumował Grzegorz Matuszewski. „Krótki czas cyklu pozwala na rozszerzenie naszych usług np. o dostawę w tym samym dniu. Co więcej, oddział firmy Slawex w Klaudynie jest idealnym miejscem, w którym można sprostać bardziej wymagającym regulacjom dotyczącym bezpieczeństwa pacjentów w wydajny i elastyczny sposób.” Współpraca z SSI SCHÄFER oznacza również, że firma ma partnera o silnej pozycji lokalnej, posiadającego wiedzę na temat międzynarodowego sektora farmaceutycznego i przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach.

SSI SCHÄFER
Foto: SSI SCHÄFER 
REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.