Newsletter:
Log4 na FacebookuBezpieczny MagazynLog4
REKLAMA

Konkurs Raporty Społeczne rozstrzygnięty

13 listopada 2019
W 13. edycji konkursu na najlepiej sporządzone raporty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju nagrodzonych zostało 6 firm. W głównych kategoriach zwyciężyły firmy: LPP - nagroda za raport zintegrowany oraz Santander Bank Polska - nagroda za raport społeczny. Gala ogłoszenia wyników odbyła się 21 października w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Deloitte Polska.
 Nagrody glowne-Konkurs Raporty Spoleczne2019
LPP, Santander Bank Polska, Benefit Systems, Grupa Energa, Kompania Piwowarska, Orange Polska - to lista firm, których raporty z zakresu CSR i zrównoważonego rozwoju zostały najwyżej ocenione w poszczególnych kategoriach Konkursu Raporty Społeczne. W 13. edycji rywalizowało 45 publikacji. Na tę liczbę złożyło się ostatecznie 15 debiutów, czyli raportów wydanych przez organizację po raz pierwszy; 11 raportów zintegrowanych oraz 8 raportów instytucji pozabiznesowych (w tym 4 raporty administracji publicznej, 3 organizacji pozarządowych i jeden uczelni wyższej).
 
W otoczeniu społeczno-gospodarczym coraz większą rolę odgrywa transparentność działań. Cieszy więc coraz wyższa jakość zgłaszanych przez firmy do Konkursu Raporty Społeczne publikacji uwzględniających ich zaangażowanie w kwestie społeczne, środowiskowe oraz dotyczące ładu organizacyjnego, a także liczba raportów organizacji pozabiznesowych. Raporty niefinansowe są ważnym narzędziem do oceny m.in. innowacyjności, konkurencyjności czy przejrzystości organizacji - mówi Dominika Bettman, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu, przewodnicząca jury głównego Konkursu Raporty Społeczne. - Warto również podkreślić, że wzrasta znaczenie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ w raportach firm. Stają się więc świadome swojego wpływu na realizację globalnych zobowiązań - dodaje Dominika Bettman.
 Fot T Mirosz
WYNIKI 13. KONKURSU RAPORTY SPOŁECZNE
  • Nagroda za najlepszy raport zintegrowany LPP („Globalna marka, polska firma”, http://bit.ly/2J1pzOK).Uzasadnienie: Nagroda za raport przemyślany, napisany przystępnym językiem, interesujący także dla osób nie związanych z raportowaniem, atrakcyjny graficznie, pokazujący zarówno pozytywne, jak i negatywne obszary oddziaływania. Tegoroczny raport LPP jest jeszcze lepszy niż zeszłoroczny, (który otrzymał nagrodę za debiut), pokazuje rozwój całej firmy i jej rosnące aspiracje. Jednocześnie jury swoją decyzją chce dać wyraźny sygnał, że raportowanie nie może i nie powinno ograniczać się do największych spółek. Ważne jest aby raportowały także mniejsze firmy z branż nie kojarzonych w sposób oczywisty z raportowaniem, które nie są do tego zobligowane dodatkowymi przepisami, ale chcą pokazywać swoje działania interesariuszom i traktują to jako element budowania swojej pozycji na rynku.
  • Nagroda za najlepszy raport społeczny Santander Bank Polska („Raport Odpowiedzialnego Biznesu 2018”, https://raport.santander.pl/).Uzasadnienie: nagroda za bezsprzecznie najlepszy raport wśród ocenianych, wyraźnie wyróżniający się z najlepiej ocenianych raportów. Za przyjazną, interesującą formę, widoczny postęp w porównaniu z wcześniejszymi latami. Jury zwróciło uwagę na szeroki opis oddziaływania firmy, w szczególności na wpływ środowiskowy oraz na rzetelne podejście do przygotowania raportu. Jury pragnie też wyraźnie zaznaczyć, że będzie pilnie monitorować przestrzeganie przyjętych, ważnych zobowiązań!
  • Wyróżnienie w kategorii raport zintegrowany – Orange Polska („Raport Zintegrowany 2018”, http://bit.ly/32IHstv). Uzasadnienie: za dojrzały i kompleksowy raport, w szczególności za opis modelu biznesowego i konsekwentne utrzymywanie wysokiej jakości raportu od wielu lat.
  • Wyróżnienie w kategorii raport społeczny Kompania Piwowarska („Raport zrównoważonego rozwoju 2018. Nasz wkład w realizację Agendy 2030”, http://bit.ly/31rp8U6). Uzasadnienie: Za bardzo prostą i czytelną formę, zawarcie wszystkich istotnych informacji w tak skrótowej i przystępnej formie. Za wielki walor edukacyjny i odważne zmierzenie się z trudnym tematem negatywnego oddziaływania na otoczenie.
  • Nagroda Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju – Grupa Energa („Nasza odpowiedzialność 2018”, http://bit.ly/2MZGP7T). Uzasadnienie: za otwartość i przejrzystość w opisywaniu przyjętych zobowiązań, przykładanie wagi do prezentacji szczegółowych danych wynikających z działalności oraz właściwe rozumienie odpowiedzialności spółki w obszarach dotyczących pracowników, klientów, społeczeństwa oraz środowiska naturalnego.
  • Nagroda Giełdy Papierów Wartościowych – LPP („Globalna marka, polska firma”, http://bit.ly/2J1pzOK)
  • Wyróżnienie w kategorii Nagroda Jury Dziennikarzy - LPP („Globalna marka, polska firma”, http://bit.ly/2J1pzOK)
  • Wyróżnienie w kategorii Nagroda Jury Dziennikarzy - Grupa Energa („Nasza odpowiedzialność 2018”, http://bit.ly/2MZGP7T).
  • Nagroda internautów Benefit Systems („Raport niefinansowy Grupy Benefit Systems”, http://bit.ly/31wWEZi).
  • W liczbie oddanych głosów 2. miejsce zajął raport BNP Paribas Bank Polska, 3. ING Bank Śląski.
 
- W obliczu nowych wyzwań coraz większego znaczenia nabierają kwestie, w jaki sposób polskie firmy uwzględniają nowe ryzyka, np. ryzyko zmian klimatycznych czy ryzyka związane z zarządzaniem różnorodnością, w ramach prowadzonej działalności, a także w jaki sposób monitorują oraz raportują kwestie z nim związane. Z roku na rok zauważamy, że raporty zgłaszane do udziału w konkursie coraz lepiej odpowiadają na te nowe wyzwania i są coraz lepszej jakości. Wyróżnikiem przestało być stosowanie międzynarodowych Standardów GRI. Oznaką dojrzałości staje się teraz na przykład gotowość do przedstawienia, w jaki sposób firma uwzględnia ryzyko zmian klimatycznych w planach adaptacji, wycenie i strategii, w jaki sposób integruje dane finansowe i niefinansowe na potrzeby zarządcze, oraz które z prezentowanych wskaźników zostały poddane niezależnej weryfikacji zewnętrznej – mówi Maria Ibisz, menedżer w zespole ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i w Europie Środkowej, Deloitte.
 
Konkurs Raporty Społeczne to jedyny tego typu konkurs w Polsce. Składa się z kilku etapów, angażując ekspertów, a w głosowaniu internautów również szerokie grono interesariuszy firm zgłaszających publikacje. Wybór zwycięzców poprzedza wnikliwa i ponad miesięczna praca jurorów wchodzących w skład jury głównego i dziennikarskiego. Serdecznie dziękujemy za wkład i możliwość współpracy, a przede wszystkim coroczne nagradzanie organizacji, które w praktyce pokazują znaczenie przejrzystości w biznesie i jego otoczeniu - mówi Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
 Raporty-Spoleczne-logo
Podczas wydarzenia ogłoszono również wyniki I edycji Diversity&Inclusion Rating. To stworzone przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte Polska narzędzie umożliwia mierzenie poziomu zaawansowania firmy w obszarze zarządzania różnorodnością i budowania organizacji włączającej. W skład I edycji Diversity&Inclusion Rating weszły następujące podmioty: BNP Paribas Bank Polska, Citi w Polsce, DNB Bank Polska, ING Bank Śląski,  NatWest Poland. 
 
W tym dniu także oficjalnie do grona partnerów strategicznych Forum Odpowiedzialnego Biznesu dołączyło Brown-Forman w Polsce oraz ING Bank Śląski.
 
Konkurs Raporty Społeczne odbywa się od 2007 roku. Jego organizatorami są Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu i firma Deloitte.  Strona internetowa konkursu: raportyspoleczne.pl.
 
FOB
Foto: t. Mirosz
REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.