Newsletter:
Log4 na FacebookuBezpieczny MagazynLog4
REKLAMA

Intermodalny transport Ekol

20180322_ekolnewtrainZaledwie kilkanaście tygodni temu firma Ekol Logistics poinformowała o uruchomieniu oddziału w Szwecji – 16-tym kraju, w którym posiada własne organizacje, ale w dalszym ciągu rozbudowuje sieć połączeń intermodalnych. Ekol jest właścicielem dwóch portów (w Trieście, we Włoszech i w Yalova niedaleko Stambułu), 6 promów Ro-Ro oraz ponad 5,500 środków transportu. Ekol realizuje usługi transportu intermodalnego wykorzystując 48 dedykowanych połączeń kolejowych tygodniowo.  Strategia Ekol zakłada rozbudowę połączeń intermodalnych dających możliwość oferowania ekologicznych rozwiązań logistycznych.
 
Nowe połączenia kolejowe
„Nasza strategia zakłada rozbudowę dedykowanych połączeń kolejowych w Europie. Chcemy również zwiększyć pojemność promów Ro-Ro w naszej sieci i nad tym właśnie pracujemy. Już dziś możemy ogłosić zwiększenie ilości połączeń Ro-Ro między Francją, a Turcją do dwóch tygodniowo oraz zwiększenie ilości połączeń kolejowych między Sete, a Paryżem również do dwóch tygodniowo. Dodatkowo otworzyliśmy też kompletnie nowe połączenie pociągiem między Sete, a Zeebrugge w Belgii. W ten sposób łączymy Francję, kraje Beneluksu, Szwecję i Wielką Brytanię z Europą południową, Turcją, Bliskim Wschodem oraz rejonem Magreb. Dzięki wdrożeniu tych nowych połączeń Sete jest naszym najważniejszy HUB-em na południowym zachodzie  Europy. Ta nowa trasa może być też wykorzystana do przyszłych wolumenów pomiędzy Europą Południową, a Szwecją lub krajami Nordyckimi. Dzięki temu wspieramy wzrost również "najmłodszego dziecka”, w którym Ekol ma własną organizację - Szwecji.“– powiedziała Alaa Jennane, Director of Engineering Business Development w Ekol.
 
Sete i Zeebrugge dzieli 1200 kilometrów, a pociąg Ekol pokonuje ten dystans w niespełna 22 godziny. Kursuje dwa razy w tygodniu z 44 jednostkami transportowymi. Wyjeżdża z Sete w środy i niedziele o godz. 18:30 i dociera do Zeebrugge w czwartki i poniedziałki o godz. 16:00. Z Zeebrugge pociąg odjeżdża we wtorki i piątki o godz. 11:30 i przybywa na miejsce w środy i soboty o godz. 7:50. To połączenie zastąpi dotychczasowe połączenie Triest – Zeebrugge, dając jednak możliwość transportu większej ilości przesyłek.
 
Ekol zwiększył również, do dwóch w tygodniu, częstotliwość kursowania pociągu łączącego Sete z Paryżem.     Trasa zajmuje prawie 14 godzin, a pociąg może przewozić do 50 jednostek transportowych, co sprawia, że jest to najdłuższy pociąg w sieci Ekol.  Warto dodać, że oba połączenia (Sete - Paryż i Sete - Zeebrugge) zostały uruchomione przy współpracy z operatorem -  VIIA. Dzięki nowym połączeniom oraz zwiększeniu częstotliwości już funkcjonującego rozwiązania Ekol “oszczędza” miesięcznie 914,000 kg CO2  co daje możliwość „uratowania”  ponad 41 000 drzew, czyli odpowiednik 97 boisk do piłki nożnej.
 
Nowy prom i nowe połączenie 
Ekol Logistics rozpoczął korzystanie z nowego promu FADIQ o ładowności 280  kontenerów. Ładowność może zostać zwiększona do 340 jednostek, ponieważ prom ma możliwość piętrowego załadunku kontenerów. FADIQ ma długość 210 metrów, ładowność 32 770 ton brutto i osiąga prędkość 21,3 węzłów. “Oddanie do użytku naszego  drugiego  promu z Sete,  łączącego Hiszpanię z Turcją dwa razy w tygodniu zmieni sytuację rynkową między tymi krajami.” - mówi Jordi Perez, Business Development Manager, Ekol Spain.
 
Cztery lata temu Ekol uruchomił połączenie obsługiwane przez prom -  AYSHE. Jest to najszybsza jednostka typu Ro-Ro na świecie, która umożliwiła połączenie Sete i Izmiru w zaledwie 56 godzin. Prom ten wypływa z Sete w czwartki wieczorem i przybija do portu w Izmirze w niedzielę rano, a wraca do Sete we wtorek w nocy. Dzięki temu wielu klientów z Turcji, Maroka i Tunezji zwiększyło sprzedaż i zmieniło swoją strategię zakupów:  kupując więcej w krótkich cyklach.
 
Drugie połączenie, które zostało uruchomione  w marcu wypływać będzie w niedzielę wieczorem i przybywać do Izmiru w środę wieczorem. Z Izmiru prom będzie wypływać w czwartki rano i przybije do portu w Sete w niedzielę rano.  Trzeba dodać, że regiony Izmiru i Stambułu w sieci Ekol są skomunikowane regularnym połączeniem promem. 
 
„Klienci otrzymają  usługi „end to end” realizowane przez Ekol obejmujące również usługi celne. Czasy połączeń są krótsze niż w przypadku transportu lotniczego. Z połączeń będą mogły korzystać wszystkie sektory, co zwiększy ich konkurencyjność. Warto dodać, że Ekol Spain ma połączenia z  ponad 100 ważnymi regionalnymi Europy. Dodatkowo planujemy też połączenie intermodalne między Sete, a Lavrio, w Grecji dwa razy w tygodniu.” - dodaje Perez.
 
Dimitris Batakis, Country Manager, Ekol Greece, jest bardzo entuzjastyczny w kwestii nowej usługi: “Dzięki temu promowi połączymy Turcję i Sete dwa razy w tygodniu, dodatkowo prom będzie zatrzymywał się w Lavrio niedaleko Aten. Oznacza to  oferowanie nowego połączenia intermodalnego  między Grecją, a Hiszpanią, Francją, Turcją i Bliskim Wschodem. Przesyłki odbierane z Paryża, Lionu, Barcelony, Madrytu czy Walencji w środy będą trafiać do sklepów w Atenach już w poniedziałek.” – dodaje Dimitris Batakis, Country Manager w Ekol Greece.
 
Ekol
Foto: Ekol
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.