Newsletter:
Log4 na FacebookuBezpieczny MagazynLog4
REKLAMA

Innowacyjnie zwiększona efektywność

FotPierwsze komercyjne wykorzystanie iGo neo CX 20, autonomicznego partnera kompletacji od STILL, dowodzi, że koncepcja Przemysłu 4.0 może być łatwo i z powodzeniem wdrażana w średnich przedsiębiorstwach.

iGo neo to system automatyzacji zainstalowany w STILL CX 20 – modułowym pojeździe do kompletacji poziomej o udźwigu do 2 ton. Wózek wyposażono w oprogramowanie i czujniki, dzięki którym staje się on inteligentnym elementem procesów intralogistycznych. Maszyna samoczynnie porusza się za operatorem, dostosowując się do jego rytmu pracy i całkowicie zwalniając go z konieczności sterowania. Wstępne testy wykazały, że ze względu na wyeliminowanie obowiązku kontrolowania pojazdu oraz potrzeby wchodzenia do i schodzenia z wózka, system pozwala zaoszczędzić nawet 30% czasu pracy. Wraz z modernizacją w zakładzie LIT Lager & Logistik pojawiła się okazja, by sprawdzić, czy uda się powtórzyć ten wynik w warunkach komercyjnego magazynu.

Charakterystyka zakładu
LIT to powstała w 1988 roku firma logistyczno-spedycyjna. Przedsiębiorstwo, zatrudniające w skali globu 1 600 osób i wypracowujące przychody na poziomie 230 milionów euro rocznie, oferuje zintegrowane rozwiązania dla transportu i składowania, zapewniając swoim klientom kompleksową obsługę wszystkich etapów łańcucha dostaw. Wzniesione w 2013 roku w Bremie centrum dystrybucyjne firmy o powierzchni 21 000 m2 jest magazynem kompletacyjnym z wąskimi alejkami, szerokimi korytarzami roboczymi oraz strefami komisjonowania. Najważniejszy element hali stanowi długi na 100 metrów ciąg trzydziestu regałów wysokiego składowania, mogący pomieścić do 40 000 palet. Urządzenia techniki magazynowej nie są ściśle przypisane do konkretnych lokalizacji. Dlatego też istotne znaczenie dla dostępności wózków i płynności procesów ma szybkość wykonywania prac. – Przepływy materiałów w poszczególnych strefach naszego magazynu są od siebie nawzajem zależne – mówi Timo Schulz, prokurent LIT Lager & Logistik GmbH. – W określonych sytuacjach taki stan rzeczy może mieć negatywny wpływ na wydajność pracy. Celem wprowadzenia usprawnień w tym zakresie, poddaliśmy szczegółowej analizie funkcjonowanie poszczególnych obszarów – tak, by zwiększyć poziom synergii pomiędzy nimi – dodaje. Poszukiwano sposobu, by skrócić czas trwania zadań, ograniczyć liczbę błędów i zminimalizować powstawanie braków. Kluczowym elementem realizacji tych założeń był zakup dodatkowych pojazdów do strefy kompletacji.

Zastosowane rozwiązanie i osiągnięte rezultaty
Jako rozwiązanie, mające pozwolić na skrócenie czasu wykonywania zadań związanych z komisjonowaniem, postanowiono wykorzystać iGo neo CX 20. – W centrach dystrybucyjnych, gdzie - tak, jak w przypadku LIT - zróżnicowanie produktów jest duże, możliwość poświęcenia całej uwagi pobieraniu towarów uwzględnionych w danym zamówieniu jest nie do przecenienia – mówi Rafał Pańczyk, Dyrektor Działu Intralogistyki STILL Polska. – Nie bez znaczenia dla zwiększenia wydajności pracy jest także zredukowanie liczby czynności przypadających na jedno zadanie – dodaje. Automatyczny wózek podąża za operatorem krok w krok, przyjmując optymalną pozycję do załadunku - zgodnie z ustawieniami na pierwszym bądź na drugim miejscu paletowym. Z długiej listy ruchów niezbędnych do pobrania towaru – takich, jak: dojazd do regału, opuszczenie kabiny, skanowanie kodu, podjęcie i odłożenie opakowania, zajęcie miejsca w wózku i ruszenie w dalszą trasę – eliminowane są wszystkie czynności, które nie są bezpośrednio związane z kluczowym zadaniem. – Dzięki temu usprawnieniu pracownicy mogą w większym stopniu skoncentrować się na pracy. Dodatkową korzyścią jest polepszenie ergonomii w związku z wyeliminowaniem części powtarzalnych ruchów – mówi Rolf Frerks, Project Manager w LIT Lager & Logistik GmbH. Wdrożenie przyniosło więc nie tylko wymierne korzyści w zakresie wydajności, ale także jakościową poprawę warunków funkcjonowania zatrudnionych osób.


Wojciech Podsiadły
Foto: STILL

Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.