Newsletter:
Log4 na FacebookuBezpieczny MagazynLog4
REKLAMA

Centrum logistyczne producentów branży wędliniarskiej

2018.05.10 MecaluxNa przestrzeni ostatnich kilku lat jeden z wiodących polskich producentów mięsa i wędlin notuje regularne wzrosty sprzedaży zarówno w kraju, jak i na obsługiwanych przez siebie rynkach zagranicznych. Wobec prognozy utrzymania się trendu wzrostowego zarząd firmy podjął decyzję o budowie nowego centrum logistycznego wyposażonego w automatyczny system składowania. Dostawcą rozwiązania, którego zadaniem jest zaspokojenie obecnych oraz przyszłych potrzeb firmy w obszarze logistyki, jest producent regałów i automatyki magazynowej, gliwicka firma Mecalux. Poza automatycznym systemem składowania w obiekcie wdrożone zostało oprogramowanie zarządzające magazynem Easy WMS.

Dynamiczny wzrost sprzedaży zrodził konieczność zwiększenia pojemności magazynu firmy, a także usprawnienia operacji kompletacji zamówień odbywających się w obiekcie. Mecalux wyposażył zatem magazyn w automatyczny system składowania pojemników i palet oraz zestaw przenośników pozwalających na sprawną komunikację pomiędzy poszczególnymi strefami magazynu i produkcją.

Obiekt podzielono na dwie strefy chłodnicze zgodnie z ich przeznaczeniem. Pierwsza służy do składowania pojemników z gotowymi produktami, a druga to magazyn palet z przygotowanymi zamówieniami przeznaczone do wysyłki bezpośrednio po zakończeniu procesu przetwórczego.

Wszelkie procesy zachodzące w instalacji, od wejścia produktów do magazynu, do ich wysyłki do klienta, kontroluje oprogramowanie magazynowe Easy WMS.

Połączenie z produkcją
Końcowy obszar produkcji stanowią linie pakujące. W tym miejscu automatyczne systemy składowania firmy Mecalux przejmują kontrolę nad produktami. Podwójna linia automatycznych przenośników pojemnikowych łączy ze sobą stanowiska pakujące z resztą magazynu. Pierwsza linia odstawia puste pojemniki do strefy pakowania, a druga przenosi pełne w kierunku magazynu.

Pojemniki napełniane są na końcu każdej linii lub na nienapędzanym przenośniku, który pełni też rolę stołu przygotowawczego. Pojemniki, które zostały zapełnione są transportowane na umieszczonym równolegle przenośniku transportu ciągłego. Do przenoszenia pojemników wewnątrz magazynu oraz do strefy ręcznej kompletacji zamówień wykorzystywane są te same linie przenośników.

Organizacja pętli przenośników umożliwia skumulowanie dużej liczby pojemników, co umożliwia z kolei nadanie priorytetu oczekującym na kompletację.

Oprogramowanie magazynowe Easy WMS zapamiętuje wszystkie produkty umieszczane w każdym z pojemników oraz przechowuje te dane aż do momentu wydania towaru.

Automatyczny magazyn pojemnikowy Miniload2018.05.10 Mecalux_2
Tworzy go sześć korytarzy z regałami o podwójnej głębokości składowania. W każdym z nich pracuje układnica wyposażona w widły teleskopowe, pozwalające na jednoczesną obsługę dwóch pojemników. Stanowiska ręcznej kompletacji i obsługi pojemników również są przystosowane do przyjmowania dwóch pojemników jednocześnie.

Całkowita pojemność magazynu Miniload wynosi 19 848 pojemników. Regały mają wysokość 8,7 m i składają się z 47 modułów 17-poziomowych i dwóch modułów 14-poziomowych. W tylnej części wygrodzono obszar przeznaczony do wykonywania koniecznych prac konserwacyjnych.

Automatyczny magazyn paletowy
Składa się on z jednego korytarza, w którym pracuje układnica obsługująca palety z towarem gotowym do wysyłki. Wejścia i wyjścia do tego obszaru odbywają się za pośrednictwem znajdującego się w bocznej części strefy ręcznej kompletacji przenośnika, który łączy magazyn paletowy z częścią wspólną sąsiadującą z rampami załadowczymi. Jest to jedyny etap procesu logistycznego nadzorowany przez operatora (wejście/wyjście). Późniejsze etapy są w pełni zautomatyzowane.

Ręczna kompletacja zamówień
Przygotowywanie zamówień odbywa się na ośmiu stanowiskach z dwoma przenośnikami. Na każdym z nich można umieścić maksymalnie sześć pojemników. Z uwagi na nieustającą prawie rotację pojemników zaistniała potrzeba zapewnienia stałej dostępności wolnych miejsc. Z tego powodu puste pojemniki, niewykorzystywane w danym momencie są przechowywane na paletach w magazynie lub odkładane w przeznaczonym do tego celu miejscu. W chwili kiedy zostanie zgłoszone zapotrzebowanie są one przesyłane strefy pakowania.

Oprogramowanie magazynowe Easy WMS oraz system sterowania Galileo
Wielofunkcyjne oprogramowanie Easy WMS umożliwia zarządzanie nawet najbardziej złożonymi procesami zachodzącymi w magazynie każdego typu. W omawianym magazynie współpracuje ono ściśle z modułem sterującym ruchami urządzeń automatycznych Galileo.

Easy WMS jest również skomunikowany dwukierunkowo z systemem ERP SAP klienta, co pozwala na ciągły przepływ informacji, wydajną kontrolę operacji oraz wymianę poleceń niezbędnych do zagwarantowania poprawnego działania magazynu.

Korzyści dla Klienta:
·  Duża pojemność magazynu
·  Zwiększenie tempa przepływu ładunków dzięki automatyzacji procesów logistycznych 
·  Wzrost produktywności
·  Redukcja błędów
·  Pełna kontrola stanów magazynowych mająca ogromne znaczenie w branży mięsnej i wędliniarskiej

 

Mecalux
Foto: Mecalux

Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.