Newsletter:
Log4 na FacebookuBezpieczny MagazynLog4
REKLAMA

Nowe logistyczne szlaki

train2Kilka tygodni temu Ekol Logistics zaprezentował nową strategię powiązaną z koncepcją Logistyka 4.0. Zorganizowano również konferencję prasową w czasie targów transport logistic 2017 w Monachium, aby zaprezentować szczegóły przyszłych inwestycji, między innymi wsparcia udzielanemu przez Ekol Logistics na rzecz nowego Szlaku Jedwabnego.
 
Ekol Logistics realizuje strategię rozwoju coraz większej ilości połączeń intermodalnych. Zgodnie z tym celem, Ekol uruchomił nowe połączenie kolejowe łączące Chiny z Węgrami. Pierwszy pociąg testowy przyjechał na początku kwietnia, pokonując 9300 km przez Kazachstan, Rosję, Białoruś, Polskę oraz Słowację i dotarł do Budapesztu na Węgrzech. Przejazd trwa 17 dni i jest krótszy o prawie 30 dni od takiego samego połączenia drogą morską i kolejową, co stanowi istotną różnicę.
Cotygodniowe połączenia zostały uruchomione pod koniec kwietnia tego roku łącząc Yiwu z Budapesztem. Ekol planuje połączenie Chin i Europy ośmioma pociągami,  również inne miasta, oprócz Budapesztu,  będą posiadać takie połączenia.  Ekol zorganizuje transport kolejowy z ośmiu chińskich terminali kolejowych przez cztery własne centra dystrybucyjne w Europie.
 
Usługi transportowe na terenie Unii Europejskie organizowane są przy współpracy z Deutsche Bahn (DB), obsługą terminali zajmuje się Mahart Container Center (MCC), podczas gdy za odprawę celną w Budapeszcie oraz dystrybucję towarów na terenie Europy odpowiada spółka Ekol.  "Jesteśmy dumni z faktu, że jesteśmy pierwsi, którzy oferują bezpośrednie rozwiązania transportowe między Chinami, a Węgrami. Nasze rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale też korzystne dla klientów, ponieważ buduje ich przewagę konkurencyjną. Jest to bardzo dobra alternatywa w stosunku do dłuższego transportu morskiego i droższego transportu powietrznego. Węgierski Urząd Podatkowo-Celny (NAV) oraz kilku agentów celnych pracuje już od kilku miesięcy nad stworzeniem centrum celnego i dystrybucyjnego towarów importowanych z Chin do Europy. Historia pokazała, że Jedwabny Szlak zawsze sprzyjał rozwojowi biznesu. Wierzymy, że teraz będzie tak samo. Jesteśmy istotnym ogniwem tej współpracy i fakt, że jesteśmy jej częścią, będzie stanowić wartość dodaną dla naszych klientów."   - podkreśla Ahmet Musul, Prezes Ekol Logistics.  Dzięki temu pociągowi, Ekol może połączyć inne kraje Europy z Chinami. Spółka planuje również otwarcie własnego oddziału w Chinach.
 
Ekol Iran
Ekol otworzył firmę w Islamskiej Republice Iranu pod nazwą Ekol Logistics Pars. Razem z otwarciem spółki, Ekol rozpoczął inwestycję w wysoce wyspecjalizowane centrum  logistyczne o nazwie "Saffron Logistics Center". Dzięki tej inwestycji Ekol chce przenieść 27 lat doświadczeń na rynek irański i zaoferować swoim klientom przewagę konkurencyjną w ich łańcuchach dostaw. "Jako Ekol wierzymy, że Iran będzie wielką szansą dla wielu inwestorów z różnych branż w przeciągu najbliższych kilku lat. W takim otoczeniu Ekol zamierza stworzyć odpowiednią infrastrukturę dla usług łańcucha dostaw w Iranie, aby sprostać oczekiwaniom szybko rozwijającego się rynku irańskiego oraz lokalnych i zagranicznych inwestorów."– mówi Ahmet Musul.
 
Po początkowej inwestycji o wartości 20 milionów euro, Ekol planuje rozpocząć użytkowanie pierwszych obiektów w Iranie o pojemności 45 000 miejsc paletowych w czwartym kwartale 2017 roku.  Na początku 2019 roku, uruchomiony zostanie w pełni zautomatyzowany magazyn o pojemności 100 000 miejsc paletowych na terenie o powierzchni 65000 m2.  Centrum Logistyczne SAFFRON znajduje się w miejscowości Qazvin.  Obiekt będzie generował miejsca pracy w regionie, przy czym początkowe 300 etatów zamieni się w kilka tysięcy wraz z dalszymi inwestycjami spółki Ekol. Firma będzie oferowała w Iranie szeroki wachlarz usług dzięki magazynowi celnemu i dystrybucyjnemu, usługom dodatkowym VAS, odprawie celnej oraz dystrybucji krajowej poprzez własną sieć terminal.
Ekol otworzy również magazyny tranzytowe w innych  częściach Iranu, aby oferować zindywidualizowane usługi dystrybucji krajowej z dobrze rozwiniętą opcją śledzenia trasy przesyłek oraz optymalnego wykorzystania pojazdów. Spółka będzie też oferować międzynarodowe usługi transportowe oraz transport intermodalny łączący Iran z Europą. Międzynarodowe przesyłki z Europy (zarówno Środkowej  jak i Wschodniej czy Zachodniej) będą docierać do Iranu w ciągi 10-11 dni przy wykorzystaniu rozwiązań intermodalnych.
Ekol chce zmienić Qazvin, który leży na szlaku handlowym łączącym Turcję z Azerbejdżanem, w najbardziej nowoczesne i wydajne centrum logistyczne na Bliskim Wschodzie do roku 2020.
        
Własne portyAhmet Musul, Prezes spółki Ekol Logistics
W grudniu 2016 roku Ekol przejął 65% udziałów w Europa Multipurpose Terminals, operatorze Mola nr VI w porcie w Trieście we Włoszech, który jest wykorzystywane przez Alternative Transport do operacji Ro-Ro, a przez Ekol do transportu kolejowego. Triest jest kluczową lokalizacją dla transportu intermodalnego oferowanego przez Ekol.  “Ekol zwiększył częstotliwość połączeń promami Ro-Ro między Triestem, a Turcją do pięciu w tygodniu, a w ciągu najbliższych kilku miesięcy planowane jest jeszcze otworzenie dwóch rejsów tygodniowo łączących Konstancę w Rumunii i Yalove. Warto podkreślić, że połączenie z Konstancą jest nowym połączeniem, które pomoże spółce lepiej połączyć Rumunię i inne kraje rejonu CEE z resztą Europy." - mówi Ahmet Musul, Prezes spółki Ekol Logistics.
Ekol połączy również Triest z Turcją dzięki nowej inwestycji w port o nazwie Yalova RoRo Terminals AS. Terminal stanowiący własność Ekol Logistics planuje rozpocząć operacje w drugiej połowie 2017 roku. Wartość inwestycji to 40 milionów euro i po ukończeniu będzie to pierwszy terminal Ro-Ro w Turcji. Powierzchnia całkowita portu to 100 000 m2 i mieszczą się tam urzędy celne, również magazyn celny. "Dużą zaletą tego portu jest własne laboratorium przemysłowe o powierzchni 1000 m2. Jest to ważne dla importerów i eksporterów, ponieważ pozwoli to na szybsze załatwienie formalności celnych i wprowadzenie towarów na rynek turecki lub unijny w krótszym czasie." – dodaje Ahmet Musul.
Parking będzie miał miejsca dla 500 pojazdów ciężarowych. Otwarcie Terminala Ro-Ro Yalova w roku 2017 wyeliminuje 100 000 ciężarówek rocznie z ulic Stambułu. Ekol zredukuje również emisje dwutlenku węgla o 3,7 milionów kg, zużycie ON o 1,5 miliona litrów, oraz produkcję odpadów niebezpiecznych o 12 tys. kg rocznie, dzięki ograniczeniu transportu na drogach.
 
Nowe połączenia intermodalne w Europie
W ciągu ostatnich kilku miesięcy Ekol uruchomił nowe połączenia: Sete - Paryż oraz Triest - Kilonia, i cały czas realizuje strategię rozwijania nowych połączeń intermodalnych w Europie. Dlatego właśnie Ekol kontynuuje szybką i dynamiczną ekspansję i będzie powiększał sieć intermodalną w Europie w najbliższej przyszłości.
 
We wrześniu 2017 roku Ekol planuje uruchomienie połączenia kolejowego między Triestem, a Zeebrugge w Belgii. „Dzięki połączeniu Triest- Zeebrugge Ekol będzie pierwszym operatorem logistycznym, który połączy Morze Śródziemne z Morzem Północnym. Będzie to najszybsze rozwiązanie dostępne na rynku obsługiwane w 100% przez transport intermodalny.  Pociąg połączy kraje Beneluksu, Północną Francję i Wielką Brytanię z Południem Europy, Turcją oraz Dalekim Wschodem." – mówi Ahmet Musul.  Połączenie będzie dostępne dla naczep typy Mega Trailer oraz dla kontenerów.
 
Również we wrześniu 2017 roku Ekol planuje uruchomienie połączenia kolejowego między Budapesztem, a Duisburgiem w Niemczech.  Dzięki temu Ekol połączy kraje CEE z Zachodnimi Niemcami, krajami Beneluksu oraz Wielką Brytanią. Połączenie będzie obsługiwało naczepy oraz kontenery.
 
Pozy tymi nowymi połączeniami kolejowymi, Ekol będzie nadal rozwijał istniejące rozwiązania.
Spółka zwiększy częstotliwość połączeń miedzy Triestem, a Kilonią do dwóch tygodniowo. Poza zwiększoną częstotliwością, pociąg Ekol będzie zatrzymywał się rejonie Kalefeld w Niemczech, co na pewno jest dobrą wiadomością dla importerów i eksporterów z tej części Niemiec.
 
Źródło: Ekol
Foto: Ekol
REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.