Newsletter:
Log4 na FacebookuBezpieczny MagazynLog4
REKLAMA

Roboty mobilne w transporcie wewnętrznym

MiR_FlexSześć lat minęło od czasu kiedy Niels Jul Jacobsen, duński badacz zajmujący się robotami, wracając samolotem z konferencji robotycznej w Bostonie, wpadł na pomysł stworzenia nowego produktu. Kilka lat później koncepcja została przekształcona w innowacyjne rozwiązanie automatyzujące wewnętrzną logistyką w przemyśle i sektorze opieki medycznej. “Przez ostatnie 20 lat zapowiadano, że roboty mobilne będą szeroko rozpowszechnione. Mimo to, roboty w logistyce nie osiągnęły popularności. Według mnie było to kwestią ceny i potencjalnego zysku. Uznałem zatem, że elastyczne, wszechstronne, dostępne cenowo i przyjazne użytkownikowi rozwiązanie, mogące wspierać każdego pracownika, znalazłoby zastosowanie we wszystkich branżach. Na tej podstawie zacząłem prace nad robotem mobilnym MiR100” – mówi założyciel i dyrektor ds. strategii Mobile Industrial Robots (MiR), Niels Jul Jacobsen, który bada i rozwija technologię robotów i oprogramowania od 1989 roku.
 
Dwa lata zaawansowanych testów doskonalących robota
Przez dwa lata MiR testował swoje roboty w duńskich przedsiębiorstwach, otrzymał przydatne informacje zwrotne od użytkowników i udoskonalił technologię oraz funkcjonalności. Niels Jul Jacobsen zaobserwował także, że ludzie przyzwyczaili się do robotów. “Roboty sprzątające, koszące i zrobotyzowane pojazdy przetarły nam szlak. Ludzie nie zwracają uwagi na bezpiecznie poruszające się obok pracowników roboty MiR, zarówno w zakładach produkcyjnych jak i szpitalach” – mówi Niels Jul Jacobsen.
 
W 2014 roku robot był już zatwierdzonym produktem i zainteresował zarówno prywatnych inwestorów jak i doświadczonego dyrektora związanego z branżą robotów, Thomasa Visti. Visti odegrał istotną rolę w sukcesie Universal Robot, firmie mającej swe korzenie także w klastrze robotycznym w Odense, zwanym „Robovalley”.
 
Silna pozycja na rynku
W 2017 roku MiR wprowadził na rynek robota o większej mocy - MiR200, posiadającego aprobatę ESD. MiR100 i MiR200 sprzedawane są klientom na całym świecie, a MiR jako producent robotów mobilnych dysponuje największą liczbą robotów w użyciu. MiR ma dystrybutorów ponad 40 krajach, a jako klientów międzynarodowe firmy takie jak Honeywell, Flex czy Argon Medical.
 
A najlepsze dopiero nadejdzie. Potencjał rynku jest ogromny, jako że transport wewnętrzny dotyczy wszystkich obszarów, gdzie produkty, przesyłki, materiały czy próbki przemieszczane są pomiędzy działami. MiR koncentruje się na przemyśle i sektorze opieki zdrowotnej. Można spodziewać się, że sprzedaż robotów mobilnych wzrośnie także w supermarketach, sprzedaży detalicznej i usługach.
2018_02_27_MiR_dynamika przyrostu robotów mobilnych
“Uważam, że przemieszczanie elementu z jednego miejsca do drugiego nie dostarcza firmie wartości. Jest wydatkiem, a zatem automatyzując transport, można zredukować koszty produkcyjne i zwiększyć wydajność. Automatyzacja jest krokiem naprzód dla firm, które chcą być konkurencyjne” – podsumowuje Niels Jul Jacobsen.
 
Rynek CEE
Mobile Industrial Robots działa w Europie Środkowo-Wschodniej za pośrednictwem sieci partnerów. Firma ma 9 dystrybutorów i integratorów w regionie, między innymi w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii i Bułgarii oraz na Węgrzech. W Polsce dystrybucją robotów MiR zajmuje się Encon-Koester.
Za działalność w regionie odpowiada Jesper Sonne Thimsen, Area Sales Manager CEE, Mobile Industrial Robots.
 
MiR
Foto: MiR
REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.