Newsletter:
Log4 na FacebookuBezpieczny MagazynLog4
REKLAMA

Paletowa edukacja służb celnych

IMG_071100Paletowe jednostki ładunkowe formowane na legalnych nośnikach paletowych, to obraz z większości firm, gdzie pakowane są produkty na początku logistycznego łańcucha. Palety oznakowane atrybutami legalności, wprowadzane są do sieci dystrybutorów produktów, sieci handlowych i wracają na linie pakujące tworząc operacyjną paletową pętlę. Paleta drewniana jest najczęściej wykorzystywanym nośnikiem i stosunkowo najłatwiejszym do „fałszowania” -przy obecnym dostępie do technologii. Czołowi legalni dostawcy palet starają się minimalizować proceder fałszowania palet, wykorzystując do tego dostępne środki oraz edukując w tym zakresie organy państwowe, których działanie może się przyczynić do zmniejszenia tego procederu.
 
Fałszowanie palet jest zjawiskiem wciąż dość powszechnym, szacuje się, że ok 15% będących w obiegu palet, jest fałszywych. Fałszerze wprowadzają na rynek palety nie spełniające norm jakościowych, cechując je fałszywymi znakami i narażają użytkowników na spore kłopoty związane z naruszeniem ustawy o ochronie własności przemysłowej.
 
Związek Producentów Europalet UIC, aktywnie realizuje swoje założenia statutowe związane z eliminacją procederu fałszowania i nielegalnego wprowadzania palet do obrotu. Działania ukierunkowane są na szkolenia osób, które na co dzień stykają się z procesami gospodarczymi, gdzie występują palety.            
 
- W dniach 3 i 4 października odbyły się szkolenia grup celników w placówkach terenowych Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego: w Białej Podlaskiej, Dorohusku i  Tomaszowie Lubelskim. Łącznie z zakresu oceny autentyczności palet UIC EUR przeszkolonych zostało 55 funkcjonariuszy. Szkoleniom towarzyszyły pouczające dyskusje, z których pozyskaliśmy sporo cennych informacji, między innymi to, że w zasadzie od ponad dwóch lat palety z wypalonymi znakami EUR bądź UIC nie pojawiają się już na naszych wschodnich granicach. Dominują palety „czyste” bez znaków oraz palety znakowane EPAL. W niedalekiej przyszłości zorganizowane będą kolejne szkolenia – mówi Adam Paciorek, Inspektor Industrial Services SGS Polska.
 
Red.
Foto: A. Paciorek 
REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.