Newsletter:
Log4 na FacebookuBezpieczny MagazynLog4
REKLAMA

Dekpol dynamicznie zwiększa obroty

pszenna15O 66% do 158,9 mln zł wzrosły w pierwszym półroczu br. obroty Grupy Dekpol w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku. Zarząd Dekpol podtrzymuje tegoroczną prognozę zakładającą osiągnięcie w skali całego roku 500 mln zł skonsolidowanych przychodów. Wpłynie na to przede wszystkim planowane rozliczenie finalizowanych projektów deweloperskich. Dynamicznie rozwija się również segment stalowy oraz usługi generalnego wykonawstwa.

Nowa inwestycja Dekpol S.A. w Gdańsku - Grano Residence
Grupa Dekpol w pierwszym półroczu 2017 r. uzyskała skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 158,9 mln zł, czyli o 66% więcej względem tego samego okresu poprzedniego roku. Od stycznia do czerwca br. Grupa osiągnęła jednocześnie 6,3 mln zł zysku netto, w porównaniu do 9,3 mln zł zysku netto w analogicznym okresie rok wcześniej. Wartość kapitałów własnych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. wzrosła o ponad 1% do 140,8 mln zł na koniec czerwca br.

Grupa w minionym okresie koncentrowała się na działalności analogicznej jak w poprzednim roku, tj. zajmowała się: generalnym wykonawstwem, działalnością deweloperską, produkcją osprzętu (łyżek) do maszyn budowlanych oraz produkcją i montażem konstrukcji stalowych.

„Wyniki osiągnięte w pierwszym półroczu tego roku są zgodne z naszymi założeniami. Dynamiczne wzrosty notujemy aktualnie w segmencie generalnego wykonawstwa i segmencie produkcyjnym. W drugiej połowie roku bardzo wysokiej dynamiki wzrostu przychodów spodziewamy się też w segmencie deweloperskim. Wpłynie na to podpisanie ostatecznych aktów notarialnych na zakończonych już projektach. W kolejnych okresach zakładamy bowiem rozpoznanie w przychodach około 200 mln zł z tytułu sprzedaży około 600 mieszkań, co nastąpi głównie w IV kwartale 2017 roku. W efekcie nie widzimy zagrożenia w realizacji prognozy zakładającej uzyskanie w całym 2017 r. obrotów na poziomie 500 mln zł” – stwierdził Mariusz Tuchlin, Prezes Zarządu Dekpol S.A.

W pierwszym półroczu br. kontraktacja w rozumieniu umów przedwstępnych, deweloperskich oraz rezerwacyjnych wyniosła 486 lokali. Dla porównania w tym samym okresie poprzedniego roku kontraktacja była na poziomie 278 lokali, a w całym 2016 r. na poziomie 537 lokali. W przychodach segmentu deweloperskiego w pierwszym półroczu br. rozpoznana została sprzedaż 83 lokali, względem 42 w analogicznym okresie poprzedniego roku oraz 176 lokali w całym 2016 roku. Według stanu na koniec czerwca br. w ofercie sprzedażowej pozostawało 581 lokali. Ponadto Grupa posiadała bank ziemi umożliwiający zaprojektowanie i realizację kolejnych inwestycji deweloperskich na około 65 tys. PUM.

W ramach segmentu generalnego wykonawstwa Grupa Kapitałowa na koniec pierwszego półrocza 2017 r. realizowała kontrakty o łącznej umownej wartości ponad 250 mln zł netto. Do realizacji pozostawały projekty o łącznej wartości niemal 200 mln zł netto. Wszystkie projekty są realizowane na zlecenie inwestorów prywatnych. Głównym obszarem działalności pozostaje województwo pomorskie, gdzie realizowanych jest blisko 70% projektów. Realizowane są obiekty przemysłowe, logistyczne, handlowe, usługowe wraz z pełną infrastrukturą zewnętrzną (drogi, place, parkingi).

Z kolei w ramach segmentu stalowego sprzedaż opiera się głównie na współpracy z klientami długofalowymi (OEM i aftermarket), którzy zapewniają ok. 85% przychodów segmentu. Pozostałe obroty generowane są przez klientów dla których realizowane są pojedyncze kontrakty. Do końca tego roku Dekpol będzie systematycznie wycofywał się jednak ze świadczenia usług dla klientów indywidualnych przekazując 100% swoich mocy produkcyjnych dla głównych strategicznych odbiorców.

Dekpol zyskał jednocześnie miano strategicznego dostawcy dla Doosan i Bobcat. Obecnie Dekpol jest największym producentem osprzętów i łyżek do maszyn budowlanych w Polsce. Konsekwentne działania mają na celu dołączenie do końca 2020 roku do ścisłej czołówki europejskich producentów osprzętów. „Nasza silna pozycja jako producenta łyżek jest uznawana nie tylko w Europie ale również w USA, czego dowodem jest zaplanowana na październik 2017 osobista wizyta Prezydenta AED, czyli amerykańskiego stowarzyszenia producentów i dilerów osprzętów do maszyn budowlanych”- dodał Mariusz Tuchlin.

 

Źródło: Dekpol S.A.
Foto: Dekpol S.A.

 

REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.