Newsletter:
Log4 na FacebookuBezpieczny MagazynLog4
REKLAMA

Bardzo udany rok P3 w Polsce

P3Poznań_Ponad 400,000 m2 wynajętej powierzchni oraz 190,000 m2 nowych magazynów oddanych do użytku – tak P3 Logistic Parks zakończyło 2017 r. w Polsce. Jednak to jeszcze nie koniec dobrych wiadomości. Najbliższe dwanaście miesięcy zapowiada się równie owocnie.
 
Według badania „Trendy na rynku powierzchni magazynowych i usług logistycznych” przeprowadzonego pod koniec 2017 r. przez PMR Consulting & Research na zlecenie Fiege i P3 Logistics Parks rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe i usługi logistyczne będą kształtować rynek w najbliższych latach. Deweloperzy tacy jak P3 Logistic Parks już od co najmniej kilku kwartałów odczuwają coraz silniejszy wpływ tych trendów na ich działalność.
 
Piotr Bzowski, Leasing & Development Director P3 w Polsce, mówi: „Począwszy od 2016 r. widzimy nieustannie rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne obiekty magazynowe. W minionym roku po raz kolejny udało nam się pobić własny rekord wynajętej powierzchni. Rok 2017 zamknęliśmy umowami podpisanymi na sumę 400,000 m2, z czego ponad 290,000 m2 stanowiły nowe kontrakty.
 
Praca wre
Aż 84% firm w Polsce spodziewa się wzrostu liczby zamówień w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat. To jeden z istotnych, choć nie jedyny, czynnik, który spowoduje, że deweloperzy powierzchni magazynowych nadal będą mieli ręce pełne roboty.
 
Andrzej Wroński, Managing Director Poland, Group Head of Asset Management w P3 podkreśla: „Miniony rok był dla nas bardzo udany. Nie tylko w pełni zrealizowaliśmy strategię rozwoju w Polsce, ale także niemal trzykrotnie przekroczyliśmy, zakładany na początku roku plan budów. W każdym z naszych czterech parków rozpoczęliśmy realizację nowych obiektów. Łącznie oddaliśmy do użytku 190,000 m2, a kolejne 88,000 m2 jest w budowie. Ten rok zapowiada się równie intensywnie, choćby ze względu na planowane rozpoczęcie prac na gruncie o powierzchni 50 ha, który kupiliśmy w ubiegłym roku, tuż obok parku P3 Poznań. Szukamy także nowych lokalizacji, gdzie będziemy mogli się dalej rozwijać.”
 
Co ciekawe, jak wynika z badania przeprowadzonego przez PMR CR, na przestrzeni ostatnich lat znacząco zmieniła się wielkość magazynów wykorzystywanych przez firmy. Jeszcze do niedawna obiekty mające kilkanaście tysięcy metrów kwadratowychbyły rzadkością. Obecnie, aż 80% dużych przedsiębiorstw zajmuje co najmniej 3,000 m2. Przy czym prawie połowa (42%) korzysta z magazynów mających minimum 10,000 m2 a niemal jedna czwarta (23%) z obiektów większych niż 30,000 m2.
 
Piotr Bzowski, Leasing & Development Director P3 w Polsce mówi: „Firmy coraz częściej szukają dużych powierzchni magazynowych. Na przykładzie naszych ostatnich doświadczeń możemy stwierdzić, że z jednej strony najemcy, z którymi już współpracujemy, ze względu na swój dynamiczny rozwój chętniej powiększają dotychczas zajmowane powierzchnie, a z kolei, jeśli rozpoczynamy rozmowy z nowymi klientami często dotyczą one najmu większych powierzchni, przekraczających 30,000 m2.”
Do największych podpisanych przez P3 w minionym roku umów można zaliczyć między innymi trzy kontrakty na realizację obiektów na terenie parku P3 Piotrków. Są to magazyn dla Kuehne + Nagel o powierzchni prawie 56,000 m2, obiekt dla JYSK o powierzchni ponad 36,000 m2 oraz dodatkowa powierzchnia (18,000 m2) dla wieloletniego najemcy, firmy FM Logistic, która jednocześnie zdecydowała się też na przedłużenie umowy na dotychczas zajmowany obiekt w parku P3 Piotrków o powierzchni ponad 36,000 m2. Kolejna duża transakcja to najem w magazynie numer 16 w Błoniu 26,000 m2 przez firmę Antalis - wiodącego, europejskiego dystrybutora papieru, systemów opakowaniowych oraz tworzyw sztucznych służących do komunikacji wizualnej. Łącznie, w trzech fazach budynku nr 16 powstało 80,000 m2 nowoczesnej powierzchni. Dwa pierwsze etapy mające w sumie 47,000 m2 były jedną z największych inwestycji oddanych do użytku na polskim rynku w pierwszej połowie 2017 r.
 
Pozytywne myślenie
Nieustannie rosnący popyt na powierzchnie magazynowe jest bezpośrednio związany z tym, jak firmy postrzegają Polskę jako lokalizację logistyczną. Według 84% firm biorących udział w badaniu trendów na rynku powierzchni magazynowych i usług logistycznych, nasz kraj jest dobrym miejscem dla tworzenia centrów logistycznych. Koszty pracy i dostępność wykwalifikowanych pracowników, stale ulepszana i rozwijana infrastruktura transportowa, a także wysokiej jakości obiekty to czynniki, które w największym stopniu decydują o atrakcyjności Polski jako miejsca do lokowania zakładów produkcyjnych i magazynów. Optymizmem napawa też fakt, że firmy nadal chcą się tu rozwijać. Aż 54% uczestników badania zadeklarowało chęć powiększenia zajmowanej powierzchni magazynowej lub produkcyjnej, a jednocześnie 45% zamierza to zrobić w perspektywie najbliższych 2-3 lat.
 
Piotr Bzowski, Leasing & Development Director P3 w Polsce dodaje: „Warto zwrócić też uwagę na fakt, że, jak wynika z badania, nowopowstające obiekty będą służyły firmom nie tylko do obsługi rynku polskiego, ale także innych państw europejskich, szczególnie z Europy Środkowo - Wschodniej. Otwiera to przed nami jako krajem, szansę na stanie się interregionalnym centrum dystrybucji.”
 
Dla deweloperów oznacza to jeszcze więcej pracy w najbliższych latach.
P3
Foto: P3
 
REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.